Next
Next

Müzik derslerine çok küçük yaşta Fahriye Sancar ve İstemihan Taviloğlu ile başlayan Eryılmaz, ilköğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladi. İlköğrenimi süresince spor ve müziğe özel bir ilgisi olan Eryılmaz, ritmik cimnastik ve tenis milli takımlarına seçildi, kaptanlığını yaptığı atletizm takımıyla ulusal yarışmalarda dereceler aldı. TRT Ankara Çocuk Korosuna, Ankara Devlet Konservatuvarı ve Bilkent Üniversitesi’nin yarı zamanlı müzik programlarına devam etti.

Profesyonel müzik eğitimini Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Okulu ve ardından aynı üniversitenin Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi piyano bölümünde burslu olarak sürdürdü. Eğitimi süresince Ersin Onay, Nuran Taşpınar, Margit Olah, Nimet Karatekin ve Gülnara Azizova ile çalıştı.

Mehmet Okonşar ile sürdürdüğü özel çalışmalarını takiben 1999 yılında Rotterdam Konservatuvarı’na Michael Davidson'ın öğrencisi olarak kabul edilen Eryılmaz, 2003 yılında başarıyla mezun oldu. Mezuniyetinden sonra yurt dışında çeşitli projelerde yer alan sanatçı 2004 yılı sonunda Türkiye’ye dönüşünü takiben girdiği ve araştırma görevlisi olduğu Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yüksek lisans programını 2007 yılında tamamladı.

Yurt içi ve yurt dışında katıldığı ustalık sınıflarında Gülsin Onay, Pascal Devonyon, Aquiles Delle Vigne ve Georgy Sandor gibi dünyaca ünlü isimlerle çalışma imkanı bulan piyanist; Türkiye, Fransa, Hollanda, KKTC ve Belçika'da çeşitli festivallerde çalmış; solo ve oda müziği konserlerinin yanısıra çok disiplinli etkinliklerde piyanist olarak yer almış, İzmir Senfoni Orkestrası, Eskişehir Senfoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler vermiştir. Yurt içinde ve yurt dışında ülkemizi başarıyla temsil eden Eryılmaz, verdiği konserlerle yerli ve yabancı basından olumlu eleştiriler almış, özellikle modern dans topluluğuyla Hollanda’da gerçekleştirdiği proje ile övgü toplamıştır.

Eryılmaz 2005-2009 yılları arasında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin sanat kurulunun başkanlığını yaptı. Dört konser sezonu boyunca yerli ve yabancı dünyaca ünlü sanatçıları ağırlayan Merkez, yüzü aşkın oda müziği konserinin yanısıra elektro akustik müzik serisi, öğle konserleri serisi, dünya müziği ve caz konserleri serileriyle Ankara müzik hayatına yeni bir nefes getirdi.

2007-2008 eğitim-öğretim yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Ana Sanat Dalı’nda Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladı. Akademik sorumluluklarının yanı sıra Piyano Ana Sanat Dalı Koordinatorlüğü (2009-2011), Etkinlik Koordinatorlüğü (2008-2010), Erken Müzik Eğitimi Koordinatorlüğü (2009-2010) ve Erasmus Değişim Programı Koordinatorlüğü (2009-2011) yaptı.

2011 yılında Taubman Yaklaşımı üzerine New York’ta Edna Golandsky ile çalışmaya başlayan Eryılmaz, 2013 yılında bu yaklaşım üzerine eğitim veren tek kurum olan Golandsky Enstitüsü’nün Öğretmen Yetiştirme Programı’na kabul edildi. 2014 yılında enstitünün sertifikalı uluslararası hocalarından biri olmaya hak kazanan Eryılmaz, bu yaklaşımın Avrupa ve Asya’daki ilk ve tek sertifikalı eğitmenidir.

Kısaca Taubman Yaklaşımı; usta bir tekniğin (virtüozite) altında yatan çoğunlukla gözle görülemeyen hareketlerin çığıraçan analizidir. Piyanistlerin teknik sınırlamalarını aşmalarını sağlayan bu yaklaşım aynı zamanda piyano çalışından kaynaklı sakatlanmaları iyileştirmekte ve önlemektedir. Ses üretimi ve etkili çalmanın diğer elemanlarını da anlatan ve öğreten bu yaklaşım; rahat, akıcı ve parlak bir tekniğe sahip, sağlıklı piyanistler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Eryılmaz’ın akademik hayatı boyunca yetiştirdiği öğrenciler dünyaca ünlü saygın müzik okullarında burslu olarak okumakta, çeşitli orkestralarla solist olarak çalmakta ve uluslararası yarışmalarda ödüller almaktadır.

Sanatçı bir süre İstanbul’daki stüdyosunda amatör ve profesyonel piyanistler yetiştirdikten sonra Londra’ya taşındı. Halen Londra’daki stüdyosunda Taubman Yaklaşımı üzerine eğitim vermenin yanı sıra, solo ve oda müziği konserleriyle kariyerine devam etmekte; Edna Golandsky ile çalışmalarını da New York’ta sürdürmektedir.

Next

Etkinlikler

YAKLAŞAN ETKİNLİKLER

GEÇMİŞ ETKİNLİKLER

Next

Etkinlikler

YAKLAŞAN ETKİNLİKLER

GEÇMİŞ ETKİNLİKLER

Taubman Yaklaşımı

Dorothy Taubman'ın usta bir tekniğin altında yatan nedenlere olan merakı onu yıllarca süren araştırmalara yöneltti. Bu araştırmalar ve Taubman'ın dehası sayesinde çaba gerektirmeyen ve parlak bir tekniğe ulaşmanın yollarını anlatan bir bilgi dağarcıgı oluştu. Aynı zamanda yorgunluk, ağrı ve diğer - piyano çalımından kaynaklı - sakatlıkları önlemekte ve iyileştirmekte de etkili olan bu yöntem piyano literatürüne Taubman Yaklasımı olarak gecti.

Taubman Yaklaşımı; usta bir tekniğin (virtüozite) altında yatan çoğunlukla gözle görülemeyen hareketlerin çığıraçan analizidir. Piyanistlerin teknik sınırlamalarını aşmalarını sağlayan bu yaklaşım aynı zamanda piyano çalışından kaynaklı sakatlanmaları iyileştirmekte ve önlemektedir. Piyanoda kaliteli ses üretimi ve etkili çalmanın diğer elemanlarını da anlatan ve öğreten bu yaklaşım; rahat, akıcı ve parlak bir tekniğe sahip, sağlıklı piyanistler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Anlaşılır bir şekilde birçok insan, Taubman Yaklaşımı’nı ön kol rotasyonu ile bağdaştırıyor. Ancak çığır açan bu yaklaşım aslında ön kol rotasyonu denilen temel becerinin çok ötesinde bir uygulama. Bu yaklaşım, nispeten daha az alıştırma yaparak bile uygulanabilen çok zengin, pratik bir bilgi birikimini içeriyor.

Taubman prensipleri her seviyedeki piyanist ve öğrencilerin, piyano başındaki yeteneklerini ve sanatsal ifadelerini rahat bir şekilde geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Next

Basın


"GENÇ BESTECİLER ÖZENDİRİLMELİ", Milliyet

"MUSIC SCHOOL STUDENT TAKES FIRST PRIZE AT INTERNATIONAL COMPETITION", Bilkent News

"ÇANKAYA'DA MOZART KONSERİ DÜZENLENDİ", Hürriyet Ankara

Next

İletişim

   +44 7786 488 907
   deren@dereneryilmaz.com
   Londra, İngiltere